Please note that our online shop uses cookies technology and at the same time does not collect automatically any information, except information contained in these files (so called. "cookies").

Markowe Telefony HTC, Sony, Samsung, Nokia za śmieszne pieniądze – ale czy będziesz się śmiał?

Markowe Telefony HTC, Sony, Samsung, Nokia za śmieszne pieniądze – ale czy będziesz się śmiał?

Ostatnio na rynku Polskim pojawiły się urządzenia wysokiej klasy – HTC One M7, Sony Xperia Z, LG G2, Samsung Galaxy S4 i inne, opisywane przez sprzedawców jako „nowe” w cenach grubo poniżej 1000zł. Jednak tylko niektórzy odważają się użyć słowa „odnowiony” lub „refabrykowany”.

Skąd takie ceny produktów nowych w cenie używanych? Dlaczego sprzedawane są tylko produkty zeszło-roczne lub starsze? I dlaczego prawie zawsze na przesyłkę oczekuje się 2-3 tygodnie?

Jak większość z nas wie produkcja wszelakiej elektroniki odbywa się w Chinach. Producenci Azjatyccy tacy jak LG (Korea) czy HTC (Taiwan) również mają swoje fabryki w Chinach. Absolutnie nic nie przebije tamtejszych niskich kosztów produkcji. Ci producenci dostarczają więc specyfikację wykonania części, wymiary techniczne bezpośrednio do fabryk w chinach. Czasem zdarza się że „wypływają”

Z taką specyfikacją części, skopiowanie jej w chińskiej fabryce nie jest żadnym problemem. Można więc bez problemu odtworzyć kilka, kilkadziesiąt obudów metalowego HTC One, szklanego Sony Xperia Z czy plastikowego Samsung Galaxy S4 lub LG G2. Jakość wykonania tych części jest zadowalająca. To znaczy że można z ich pomocą odtworzyć produkt łudząco podobny do oryginalnego. Problemem jest natomiast płyta główna i wyświetlacz. Tutaj kopiowanie już nie wchodzi w grę – części te są zbyt skomplikowane.

Mam więc obudowę, przyciski. Chińczycy potrafią też bardzo dobrze podrobić opakowanie czy akcesoria danego urządzenia. Brakuje jednak jeszcze elementów potrzebnych do działania. Tutaj z pomocą przychodzą firmy skupujące hurtowo używane smartphone. Są oni w stanie dostarczyć kilka, kilkanaście tysięcy smartphonów zewnętrzne zużytych, jednak posiadających działające płyty główne i ekrany. Działające do jednak dużo powiedziane. Cześć urządzeń jest bowiem po uszkodzeniu – po zalaniu cieczą, lub przegrzaniu albo upuszczeniu i ukruszeniu elementu.Nie jest to jednak problemem, bo taką część można osuszyć czy „polutować” doprowadzić do stanu używalności. Powstają więc gotowe komponenty składowe do stworzenia „nowego” urządzenia . „Nowego” jednak tylko z zewnątrz. Kto bowiem będzie rozkręcał swojego smartphone żeby popatrzeć jak wygląda płyta główna?

Otrzymujemy więc produkt wyglądający jak fabrycznie nowy – a z modelami plastikowymi jest naprawdę dobrze. Części plastikowe są bowiem łatwe w obróbce i ciężko będzie nam odróżnić takiego G2 czy S4 od fabrycznie nowych urządzeń. Trochę inaczej sprawa wygląda z bardziej wymagającymi modelami – taki np. metalowy HTC One M7 będzie bowiem wyglądać na pierwszy rzut oka jak oryginał. Jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się będą widoczne niedoróbki – nieprawidłowe spasowanie elementu, czy nie te wymiary. A więc czar jakości wykonania HTC nie będzie tutaj działać – urządzenie mimo że będzie faktycznie wykonane z aluminium (może być to inny stop tego metalu) to po wzięciu do ręki będzie widać że zostało źle złożone. Podobna sytuacja wystąpi ze szklanym Xperia Z.

Jednak czy model jest dobrze spasowany, czy nie to nie będzie największy problem nabywcy takiego urządzenia.  Kłopot będzie właśnie z częściami używanymi – często zdarza się że poprzedni ekran był częściowo pęknięty – do wymiany była wierzchnia warstwa ochronnego szkła. W oryginale producenta była to Gorilla Glass np. 2 generacji. Chiński kopista nie miał dostępu do tej technologii szkła więc zastąpił go inną powłoką, oczywiście mniej trwałą. Ze względu na potrzebę rozklejenia takiego wyświetlacza warstwy mogą być źle złożone – na ekranie mogą wystąpić przebarwienia, plamy, martwe pixele.

Kolejnym problemem jest sama płyta główna – rzadko sprawdzana w profesjonalnych warunkach. Może się więc zdarzyć że urządzenie będzie się zawieszać, może nie działać jakiś moduł – bluetooth, wifi, czujnik zbliżeniowy czy akcelerometr.

Procent urządzeń które są uszkodzone po wyjęciu z opakowania jest ogromny. Oto wypowiedź zaprzyjaźnionego podmiotu:

„Sprowadzaliśmy kiedyś przesyłki z takimi refabrykowanymi urządzeniami. Nasza uczciwość w stosunku do innych sprzedawców była taka że pisaliśmy wyraźnie o tym że urządzenie jest refabrykowane, choć ciężko było je odróżnić od faktycznie nowych. Chińczycy bowiem kopiowali i wymieniali wszystkie części obudowy. Akcesoria były nie do odróżnienia, może nadruki nieco się różniły. Nawet opakowania wyglądały jak nowe – ale wiadomo że był to zwykły przedruk oryginału. Ze średniej dostawy 50 urządzeń ok. 15 z nich okazywało się wadliwych bezpośrednio od wyjęcia z opakowania. Nie działały głośniki, mikrofony, czujniki zbliżeniowe. Urządzenia się przegrzewały, podrabiane baterie puchły przy pierwszym ładowaniu. Kolejne urządzenia wracały po kilku tygodniach.  Awaryjność tych urządzeń była wysoka, sięgająca 40%. To bardzo dużo, szczególnie że urządzenie nowe, markowe, ma awaryjność na poziomie 2%. Jednak sprzedawca nie robił problemów z wymianą, więc mogliśmy je sprzedawać dalej, świadcząc naprawę lub wymianę.”

Należy pamiętać że wielu sprzedawców nie określa prawidłowo swoich urządzeń – nie informują oni klienta że zostało ono „odnowione” lub „refabrykowane”.

Przyznajemy że takie urządzenia nas zainteresowały, tanie, jak nowe, działające. Szybko jednak przekonaliśmy się o ich jakości i wycofaliśmy je ze sprzedaży.

Nie należy tutaj również generalizować że urządzenie „refabrykowane” jest złe. Złe jest na pewno to które zostało odtworzone w warunkach niezgodnych z wymaganiami producenta, z wykorzystaniem nie oryginalnych części i dołączeniem podrobionych akcesoriów. Z przedrukowanym opakowaniem (Co samo w sobie jest nie legalne, bo wykorzystuje się bez wiedzy zastrzeżone logo producenta). Są jednak urządzenia refabrykowane przez producenta, gdzie używane są części oryginalne, opakowanie od razu informuje nas o tym że urządzenie zostało poddane procesowi odnowienia. Taki sprzęt był sprawdzony przez wykfalifikowanego serwisanta i może posłużyć tyle co nowy produkt.

Przestrzegamy zatem przed podejrzanie tanimi nowymi lub refabrykowanymi urządzeniami. Jeśli nie wiemy z jakim urządzeniem mamy do czynienia, warto spytać sprzedawcę skąd pochodzi sprzęt. Czy ma fakturę z kraju pochodzenia np. z Niemiec, USA bo tam dokonywane są fabryczne refabrykacje, nie w chinach. Jak świadczy gwarancję, czy urządzenie się psuje. Czy dostaniemy do zakupu pełną Fakturę VAT 23% (nawet jeśli jej nie potrzebujemy, to dowiemy się czy sprzedawca odprowadza należne podatki. Nie robi tego jeśli sprzedaje na Fakturę VAT Marża).

Bludiode sp. Z o.o. oświadcza zatem że w naszej ofercie znajdują się tylko produkty fabrycznie nowe (ok. 90% oferty) , lub odnawiane zgodnie z zaleceniami producenta, na oryginalnych częściach (ok. 10% oferty). Każdy produkt jest oznaczony zgodnie ze swoim stanem, a kupujący ma możliwość pełnej jego weryfikacji jeszcze przed zakupem. Chcemy Państwu dostarczać sprzęt najwyższej jakości, taki który posłuży jeszcze po zakończeniu okresu gwarancyjnego i nie będzie dla Państwa problemem. Wiemy jak ważne jest dziś by mieć sprawny telefon komórkowy, który nie zawiedzie z sytuacji awaryjnej. Pozostajemy więc do Państwa dyspozycji i zapraszamy do zakupu. Produkt powinien być również w pełni bezpieczny i nie powodować zagrożenia dla zdrowia lub życia.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów takich urządzeń:

(w ostatnim chiński kopista postanowił już nadać własne logo J )

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:

Last added reviews

Does not yet have a product review.

Reviews about the shop ( 2 )
0 1 2 3 4 (5,0/5)

Opinion By jedyny196, 0 1 2 3 4
You have to wait a bit, but it's worth it. Goods in accordance with the description, very good conta ...
Apr 19, 2018
Opinion By BOGDAN KAFEL, 0 1 2 3 4
The phone arrived, carefully packed, after a long wait. But it was worth waiting. SUPER !!! Exactly ...
Apr 18, 2018
Confirmed Purchase